Trwałe skutki rewolucji przemysłowej

Na początku XX wieku miał miejsce ostatni akt przemysłowej rewolucji jakiej początków można wypatrywać jeszcze 100 lat wcześniej. Zdarzeniem tym była zmiana metody wytwórczości. Miast wykonywać cały produkt na jednym stanowisku ręcznie, montaż auta podzielono na fazy i składano z dużej ilości takich samych elementów. Przyśpieszyło to tok produkcji jak też obniżyło koszty tak, iż pojazd stał się z biegiem czasu dobrem powszechnym a nie elitarnym.

fabryka
Autor: Sonny Abesamis
Źródło: http://www.flickr.com

Drugim etapem jest automatyzacja procesu wytwórczości. W 2015 roku jest to w zasadzie powszedniość. Automatyzacja toków fabrykacji odbywa się na przeróżnych płaszczyznach, począwszy od poziomu kierowania aż po fizyczną fabrykację w hali.
W kierowaniu automaty odpowiadają za przetwarzanie a także segregowanie informacji. W hali produkcyjnej automatyzacja to użycie wszelkiego typu automatów. Mogą być one zawiłe jak automatyczne obrabiarki czy moduły (http://infinitex.pl/moduly-z-wlokna-ceramicznego/) liniowe zatem przyrządy umożliwiające przewozić rozmaite rzeczy z jednego krańca linii produkcyjnej do drugiego. Mogłoby się wydawać iż coś takiego jest proste. Nic w wyższym stopniu mylnego. Moduły liniowe to wynik pracy wielu dyscyplin akademickich: klasycznej inżynierii jak też robotyki oraz zestawienia tych obydwu tychże dyscyplin – mechatroniki (poznaj więcej szczegółów – ).
Właśnie zastosowanie najnowocześniejszych technologii podejścia wydawałoby się łatwego zadania którym jest przemieszczenie dowolnego przedmiotu z miejsca na miejsce decyduje o wielozadaniowości przyrządów określanych jako moduły liniowe. Zastosowanie ich – jak gwarantują wytwórcy – jest nieograniczone, mogą one pracować zarówno w przemyśle komputerowym jaki też w przemyśle ciężkim.

produkcja
Autor: NASA’s James Webb Space Telescope
Źródło: http://www.flickr.com

W miejscach gdzie praca człowieka może się okazać niemożliwa ze względu na warunki , przykładowo niewielką powierzchnię czy niepomyślne warunki zewnętrzne (niska temperatura). Moduły liniowe stosuje się powszechnie tam gdzie w toku produkcji wymagany będzie wysoki stopień czystości, przykładowo produkcja mikroprocesorów bądź podobnych wyrobów (więcej tutaj: Oferta na łożyska liniowe).
Tak samo jak w wypadku linii (hiperłącze do serwisu) produkcyjnej 100 lat temu moduły liniowe w znacznym stopniu wpływają na redukcja kosztów produkcji przez jej przyśpieszenie. Wzmiankowane urządzenia mogą uzyskiwać szybkość do 18 km. na godzinę.