Sprzęty pneumatyczne jako urządzenia o długiej żywotności, również niskim współczynniku awarii

Obecnie trudno sobie wyobrazić manualne wykonywanie otworów, szlifowanie, bądź cięcie fragmentów metalowych. Interesującą alternatywą dla elektronarzędzi są sprzęty pneumatyczne. Ich użycie nastręcza jednakże posiadania instalacji sprężonego powietrza w zakładzie.

Narzędzia pneumatyczne ingersoll rand są o wiele bardziej funkcjonalne od innych. Rozporządzają daleko większą mocą, przy wyraźnie mniejszych średnicach i masie. Upraszcza to pracę operatora, jest ona o wiele mniej męcząca. Dodatkowo sprzęty poruszane sprężonym powietrzem nie iskrzą. Powiązane z ich używaniem ryzyko pożarowe jest znacznie mniejsze aniżeli w wypadku elektronarzędzi.

Zasadniczym detalem narzędzia pneumatycznego jest bardzo prosty silnik napędowy. Najczęściej stosuje się napęd (www.arapneumatik.pl/p-93-naped-liniowy-silownik-elektryczny-z-paskiem-paskowy-z-karetka-osp-e-bhd-hoerbiger-parker-origa) łopatkowy, czy też turbinowy. Napęd (wypróbuj napędy łańcuchowe) od silnika jest przekazywany wprost na wrzeciono

Maszyna produkcyjna
Autor: tweakie.cnc
Źródło: http://www.flickr.com

, albo za pomocą przekładni. Do uruchamiania sprzętu nieodzowne jest jeszcze zastosowanie zaworu otwierającego przepływ powietrza. Manualne sprzęty pneumatyczne są o wiele prostsze w konstrukcji od elektronarzędzi, mniej awaryjne i o wiele prostsze w naprawie. Narzędzia pneumatyczne od Ingersoll Rand nie są dużo droższe od elektronarzędzi. Wyższe wydatki mogą następować tylko z niezbędności konstrukcji instalacji sprężonego powietrza, jednakże możliwe do wytworzenia oszczędności powiązane z niższymi kosztami eksploatacyjnymi są znaczące. Biorąc pod uwagę ich większą wytrzymałość, są one idealnym wyjściem dla każdego warsztatu, w tym również dla jednostek zajmujących się montażem gazowych układów zasilania.

Urządzenia pneumatyczne (firma martex), oraz ich składniki posiadają długą żywotność, także mały wskaźnik dysfunkcji. Części pneumatyczne są niezwykle bezpieczne jeżeli chodzi o niebezpieczeństwo powstania ognia, wybuchu, także zagrożenia połączone z energią elektryczną. Nawet w miejscach gdzie jest znaczne niebezpieczeństwo tego typu zagrożeń, bądź występują ekstremalne warunki atmosferyczne części pneumatyczne mogą być używane bez użycia kosztownego sprzętu osłonowego. Sprzęt pneumatyczny może być bez ryzyka wykorzystywany na zewnątrz, również w lokalizacjach o dużej wilgotności.