Spóźniony lot a prawa klienta

Kiedy postanowiliśmy zarezerwować lot z dużym wyprzedzeniem mamy nadzieję, że nie będzie żadnych opóźnień. Zresztą, kiedy sytuacja zmusza nas do tego, żeby kupić bilet w ostatniej chwili, to też chcielibyśmy dotrzeć w konkretne miejsce bez opóźnień. Tak, więc, kiedy dochodzi do sytuacji, że mamy opóźniony lot odszkodowanie jest czymś normalnym choć niestety nie każdy o tym wie. Linie lotnicze same nie przekażą odszkodowania musimy się o nie upomnieć.

samolot przed lądowaniem
Autor: Mark Harkin
Źródło: http://www.flickr.com
Ale, gdy nasz lot jest opóźniony o dwie lub cztery godziny (tu zależnie od ilość kilometrów) musimy być poinformowani o tym, dlaczego jest opóźnienie. Jeśli okaże się, że samolot ma usterkę i musiał wylądować na innym lotnisku, to linie lotnicze są zobowiązane do zorganizowania alternatywnego dotarcia do wybranych przez nas miejsc. Zdarza się, że warunki atmosferyczne nie pozwalają na start samolotu, a jak wszystkim wiadomo bezpieczeństwo pasażerów linie lotnicze stawiają sobie za najważniejszy punkt świadczonych usług.

Możemy poprosić o zwrot kosztów za bilet, jeżeli takowe otrzymamy sami musimy poszukać sobie środka zastępczego, który pomoże nam dostać się do określonego miejsca. Ale, jeśli nie dostaniemy zwrotu kosztów, to możemy nawet domagać się organizacji darmowego noclegu za niedogodności, które musimy znosić. Linie lotnicze muszą też zadbać o napoje i przekąski, kiedy opóźnienie się przedłuża, a pasażerowie nadal oczekują na lot w hali odlotów.

Warto pamiętać o swoich prawach

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że za opóźniony lot odszkodowanie nam się należy. Oczywiście sporo ludzi stwierdzi, że najważniejsze jest to, że dolecieli cali i zdrowi, chociaż bywa, że z pięciogodzinnym opóźnieniem. Ale jak dobrze wiemy, czas to pieniądz i są ludzie, dla których nawet 2 godziny opóźnienia zupełnie krzyżują ważne plany (opóźniony lot – jakie odszkodowanie?).

Port lotniczy
Autor: blu-news.org
Źródło: http://www.flickr.com
Tak, więc linie lotnicze muszą wiedzieć, że pasażerowie mają większą świadomość tego, jakie mają prawa. Nie może tak tak się zdarzyć, że pasażerowie trzymani są w niepewności i kiedy kończy się dwugodzinne oczekiwanie na samolot, ogłaszana jest informacja, że jeszcze dwie godziny należy odczekać. Dlatego tak istotne jest, by poznać się z prawami, by później móc ich dochodzić. Nie ma sensu oczywiście z nikim wykłócać, ale na pewno należy powiedzieć jak wygląda sytuacja, że linie lotnicze poza tym, że powinny nas bez szwanku przetransportować z punktu A do punktu B to mają co do swoich pasażerów, gdy dochodzi do opóźnienia, też inne obowiązki.