Podstawowe informacje na temat zabezpieczeń przepięciowych w typowych układach fotowoltaicznych.

Energia ze słońca jest coraz chętniej używana do zasilania elektrycznych urządzeń. Oczywiście nie bezpośrednio, lecz po przetworzeniu za pomocą specjalnych ogniw. A że jest ona praktycznie nieograniczona i nie powoduje zanieczyszczeń przyrody, to popularność jej systematycznie rośnie.

W wielu krajach otwierane są
prąd
Autor: Frerk Meyer
Źródło: http://www.flickr.com

przemysłowe elektrownie, mające moce wystarczające do zasilania niedużego miasta, jak również prywatne osoby instalują panele na dachach pod kątem swoich potrzeb. Jak się okazuje, nawet w naszej strefie klimatycznej takie panele będą się sprawdzać, wymagają tylko odpowiedniej instalacji. Zasada ich funkcjonowania jest niezwykle prosta. Fotowoltaiczne ogniwa pod wpływem padających promieni słonecznych wytwarzają prąd stały. Jedno ogniwo daje tego prądu bardzo niewiele, lecz połączenie ich w cały zespół pozwala na otrzymanie całkiem pokaźnej. Uzyskany prąd stały jest przekształcany za pomocą falownika w prąd zmienny mający odpowiednie parametry, jaki jest później oddawany do sieci elektrycznej w celu skorzystania z niego.
Pomimo tego, że działanie jest nieskomplikowane, to taka instalacja wymaga jednak wyposażenia w sporo urządzeń i zabezpieczeń – czytaj o ochronnikach przepięciowych. Szczególnie istotna jest ochrona przed przepięciami, ponieważ nawet daleki piorun może spowodować poważne zakłócenia.

Przede wszystkim używa się więc rozmaite ograniczniki fotowoltaika – polecamy, które mają za zadanie chronić instalację przed przypadkowymi przepięciami jakie czasem się pojawiają w instalacji elektrycznej. Przy tego typu instalacjach używane są dwa ograniczniki, czyli jeden po stronie prądu zmiennego, a drugi stałego. Przy projektowaniu układu dużą rolę odgrywa, czy na dachu zamontowany będzie piorunochron, czy jednak nie, i jakiego rodzaju ochronnik przepięciowy będzie niezbędny do zainstalowania. Do sprawy wyboru zabezpieczeń trzeba podejść bardzo rozsądnie, ponieważ niewłaściwe wykonanie całej instalacji może być źródłem rozmaitych kłopotów, a w skrajnym przypadku nawet pożaru.