Obecnie rozwój technologiczny przebiega w niespotykanym dotąd tempie.

Obecnie rozwój technologiczny odbywa się w nieosiągalnym dotąd tempie. Standardem stała się sytuacja, w której telefon zakupiony raptem dwa lata temu uznawany jest za staroć, który należy jak najszybciej wymienić.

Cloud
Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Codziennie w telewizji i internecie widzimy mnóstwo reklam prezentujących kolejne nowinki technologiczne oraz nawołujących do ich jak najrychlejszego zakupu. Spora część z nich od swoich poprzedników różni się tylko odrobinę większym ekranem albo nieco szybszym procesorem. Co jakiś czas pojawiają się jednakże innowacje, które faktycznie mogą ułatwić życie. Jedną z takich innowacji mogą być dane w chmurze (Więcej szczegółów o danych w chmurze). Mimo iż nie jest to przełom na miarę wymyślenia silnika spalinowego, jednakże w dzisiejszych czasach korzysta z nich większość ludzi często nawet nie wiedząc o tym. Dane takiej jak np. listy naszych kontaktów, kopie zapasowe plików, zapisy naszych rozmów, czy też coś tak banalnego jak nasze osiągnięcia w różnych grach, w większości wypadków są automatycznie zapisywane w chmurze, jeśli tylko urządzenie z którego korzystamy jest połączone z internetem. Taka sytuacja ma oczywiście zarówno wady, ale także zalety. Bez wątpienia zapisywanie danych w chmurze może być przydatne na przykład w momencie gdy zmieniamy telefon i po włączeniu nowego wystarczy zalogować się na własne konto, a wybrane dane jak na przykład lista kontaktów bądź ustawienia aplikacji automatycznie pojawią się na nowym sprzęcie. W kontekście wad trzeba wspomnieć zwłaszcza o kwestiach bezpieczeństwa. W ostatnim czasie kilkakrotnie mogliśmy usłyszeć o aferach, w których wyciekły prywatne zdjęcia celebrytów. Takie sytuacje sugerują, że technologia ta może nie być do końca bezpieczna, nie wyłącznie dla ludzi sławnych, ale również dla każdego z nasz. Kolejnym wartym wymienienia przykładem rozwoju technologicznego jest powstanie otwartych systemów operacyjnych. Ten rodzaj systemów operacyjnych stanowi konkurencję dla klasycznego oprogramowania. Wyróżnia je otwarta struktura oraz fakt, że bez żadnych konsekwencji można je dowolnie modyfikować. Przykładem takiego wolnego oraz otwartego oprogramowania może być centos server, który ostatnio zyskuje na popularności – Dalsze informacje o centos server.

Konkludując postęp technologiczny jest elementem naszego życia i na tym etapie prawdopodobnie nie da się go już zatrzymać. Codziennie korzystamy z nowych technologii, czasem nawet nie zwracając na to uwagi. Nowinki te mogą przynieść wiele pozytywnych zmian, ale również niekorzystnych sytuacji. Istotne jest, aby stosować je z rozwagą i pamiętać, iż to technologia powinna pracować dla nas, a nie odwrotnie.