Komin przemysłowy jako znak industrialnego terytorium

Komin przemysłowy to element krajobrazu, jaki długi czas kojarzono z Górnym Śląskiem. Wszystko dlatego, iż funkcjonowało tu wiele kopalń i każdego typu przedsiębiorstw. Współcześnie te kominy da się zauważyć praktycznie wszędzie.

przemysł
Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli nawet dzisiaj spytać statystycznego Polaka, w jakim regionie można spotkać najwięcej kominów, z pewnością wskaże on Śląsk. Bez cienia wątpliwości tej region, tuż po przyłączeniu do Polski, był najmocniej uprzemysłowiony: mnóstwo kopalni, hut, każdego typu fabryk oraz zakładów przemysł – www.afg.poznan.pl/oferta/systemy-odciec-ogniowych/29/afg-2-centrala-bram-i-drzwi-ppoz -owych. Wówczas najpopularniejsze było zastosowanie węgla, dlatego taka ilość kominów nikogo nie dziwiła. W pewnym sensie można powiedzieć, że wspaniale wpisały się one w krajobraz – bez nich tereny tego regionu wydają się niepełne – KOMINTECH Andrzej Wawrzyk. Mimo że wiele z nich kompletnie już nie funkcjonuje, albo pracują bardzo rzadko z reguły nie są niszczone, stanowią pewien symbol niezwykle charakterystyczny dla tego województwa, przypominają stare czasy. Ciekawy był sposób, w jaki budowany był każdy komin przemysł (http://afg.poznan.pl/)owy. Zwykle odpowiadali za to sławni projektanci. Postawienie, jakby nie było budowli, która ma nierzadko ponad 50 m a do tego ma niewielką średnicę i jeszcze zwęża się ku górze, jest niezwykle trudne i wymaga mnóstwa wiedzy.

Współcześnie taki komin przemysłowy stawiano by inaczej. Jednakże teraz węgiel przestał odgrywać tak ważną rolę, nie używa się go w tak ogromnych ilościach, poprzez co ogranicza się budowę kominów. Opłaca się zapamiętać, iż kominy to nie jedynie kwestia przemysłu, fabryk i tak dalej – niemalże każdy dom ma komin, przecież trzeba go jakoś ogrzewać. Budowa komina to zadanie, jakie nie ogranicza się wyłącznie do samego postawienia kilkumetrowego graniastosłupa, ogromnie istotne są także elementy wykończeniowe, jak przykładowo izolacje – niezbędne są również przy kominach, musi mieć również każdy komin przemysłowy. Warto skorzystać z materiałów firmy, której elementy izolacyjne w znaczny sposób wpływają na ograniczenie emitowanie energii cieplnej do atmosfery – to niezwykle ważne dla środowiska. Odpowiednie zabezpieczenie komina zapewnia, iż nie będzie dochodziło do powstawania strat energii ani że substancje jakie wydostają się przez komin przemysłowy będą się dostawały przez nieszczelności do środka –