Hartujemy metale i co dalej? Doceń doniosłość pracy z metalami!

Każdego dnia rzadko zdajemy sobie sprawę, jak wiele przedmiotów wokół nas zaistniało dzięki temu, że nasza cywilizacja może obrabiać metal. Nawet dębowe meble istnieją pośrednio z tego powodu, że ktoś przedtem przyrządził jakąś odpowiednią formę czy też przyrząd.

hartowanie indukcyjne
Autor: Optiflame
Źródło: Optiflame
domy
Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com

odlewnie aluminium
Autor: jemartin03
Źródło: http://www.flickr.com
Wszystko naturalnie zależy od tego, z którego metalu bądź stopu metali zostaną stworzone . Na przykład odlewy z brązu, inaczej stopu miedzi z cyną, mają przeznaczenie głównie w sztuce. Utworzone tą drogą malutkie elementy dodatkowo sprawdzają się w sektorze przemysłowym, aczkolwiek sporadycznie się je stosuje. Nagminnie używane są natomiast odlewy z aluminium. Sporządza się je w formach z piasku lub przez odlewanie kokilowe, jakie jest nieco bardziej zawodne i ma zastosowanie głównie przy odlewach wielkoseryjnych. Odlewnie aluminium proponują zazwyczaj nie tylko samo odlewanie, ale i wstępną obróbkę . Takich wydziałów jest u nas malutko, ale działają bardzo energicznie.
Inną kwestią jest utwardzanie zrealizowanych produktów. Tu zazwyczaj nie chodzi już o same formy, ale o gotowe towary, jakie będą wykonywać pracę w drażliwych okolicznościach, np. w otoczeniu ciernym. Utwardzanie opiera się, ogólnie mówiąc, na nagrzaniu metalu i natychmiastowym oblaniu go płynem roboczym, tak by w najwyższym stopniu obniżyć temperaturę.

Obecnie systematycznie wykorzystuje się tzw. hartowanie indukcyjne, w którym do podniesienia temperatury dochodzi wskutek prądu zmiennego, emitującego pole elektromagnetyczne. Zapewnia ono ewentualność utwardzenia wytypowanego kawałka wyrobu, co oszczędza czas i pieniądze. W taki sposób wzmacnia się przykładowo wszystkie zębatki.