Gdzie można używać laserów? W jakiej branży jest to najbardziej wykorzystywane? Co warto o tym wiedzieć?

Czym jest laser? Jest to podniesienie mocy światła przez zwiększoną emisję promieniowania. Ogólnie, to urządzenie, które ma wyprodukować strumień silnego promieniowania elektromagnetycznego w przedziale od nadfioletu, aż po daleką podczerwień. Lasery używane są w różnych branżach, aby wspomnieć o nich wszystkich musielibyśmy napisać całą książkę. Tutaj skupimy się na ciekawym urządzeniu, którym jest znakowarka laserowa.

laserowe wycinanie
Autor: Barta IV
Źródło: http://www.flickr.com

Właściwie to lasery przeznaczone do znakowania możemy podzielić na dwie grupy. Jedną stanowią te do metali i tworzyw, drugą – do niemetali. Do metalu można polecić lasery YAG. Jeszcze kilka lat temu był to najpopularniejszy typ takiej znakowarki (Odwiedź stronę).

Jeżeli chcesz zbadać sprawę, przeczytaj nasz kolejny artykuł, w którym jest kompleksowa wiadomość (https://www.arapneumatik.pl/k-25-silowniki-pneumatyczne). Rozwieje ona wszystkie Twoje niepewności.

Dziś używane są nowocześniejsze, bardziej mocne i tanie w użytkowania typy fibrowe. Fibrowe znakowarki to najnowocześniejsza technologia w wymiarze globalnym. Dobrze się sprawdzają na wydajnych liniach jak i do głębokiego znaczenia metalu. Potrzebują dość niewiele energii, są prawie bezobsługowe w pracy, długowieczne – około dziesięć lat użytkowania.

Kolejny typ – lasery YVO4 to odpowiedniki znakowarek YAG. Charakteryzują się nieznacznie odmienną długością fali, posiadają też świetną dokładność, a jednocześnie nie zużywają aż tak dużo energii. Do produktów niemetalowych stosujemy laser gazowy, opisywany też jak laser co2 Urządzenie takie ma wiele zalet, a są nimi niska cena, spory wybór modeli oraz bezpieczne użytkowanie. Jednak jak wszędzie tak i tutaj, mamy także minusy, trzeba tu wspomnieć, że pracują one tylko na tak zwanych “miękkich podłożach”, czyli na kartonie lub papierze.

karton
Autor: Michael Coté
Źródło: http://www.flickr.com

Pamiętaj, że praca z laserem może być szkodliwa, więc nie można narażać swojego zdrowia. Pamiętaj zawsze o dwóch łatwych do zapamiętania zasadach. Przede wszystkim wydziel specjalne miejsce na swój laser. Najbardziej bezpieczne oraz bezpieczne do pracy są te lasery, które funkcjonują w specjalnie do tego celu wyznaczonych strefach bezpieczeństwa (dajmy na to zostały zamknięte w obudowie klasy I). Niezmiernie istotną kwestią jest, żeby używać okularów chroniących nasz wzrok, ponieważ promieniowanie emitowane przez laser przeważnie jest niedostrzegalne dla ludzkiego oka, co może okazać się bardzo zdradliwe a przez to niebezpieczne.